Playstation, X-BOX, Nintendo, Game Cube, Dreamcast, ... vs. PC

 

V tomto článku bych chtěl vyjádřit svůj názor na moderní herní systémy, které mnozí považují za platformy, které brzy vytlačí hry z PC.

Což o to, technické specifikace nejnovějších herních konzolí dnes snesou výkonnostní srovnání s Počítači PC, ale co za pár let? Při tak překotném vývoji v oblasti počítačů budou brzy daleko výkonově slabší. Sice stačí, když výrobci zhruba každých 5 let svou konzoli modernizují, ale tím může docházet k nekompatibilitě starších her. Sony se sice podařilo u PSX 2 zachovat možnost hrát hry určené pro starou konzoli, ale tohle už nepůjde donekonečna.

Zvláště u Microsoftu mě tento krok s X-Boxem překvapuje. Co my chudáci na těch jeho Windowsech budeme hrát? Jak bude mít X-Box, tak už na nás PCčkáře bude kašlat. Copak není lepší jedna platforma, na které budou vzcházet hry, aby se jedna a ta samá hra nemusela konvertovat na 50 platforem?

Podle mě (a nejen mě) jsou hry na PC daleko oblíbenější. Tam si hru může člověk modifikovat (přeložit si ji do jiného jazyka, vyrobit si cheater, v editoru vyrobit vlastní levely, ... nebo si toto stáhnout z internetu) - můžete tohle u konzolí? V žádném případě!!! Nebo se ve hře objeví nějaká chyba - na PC si člověk sežene update, který tu chybu odstraní, ale u konzole?  Hra na konzoli vám řekne: "Ahoj já jsem hra, hraj si se mnou jak chci já - chceš něco víc? - máš smůlu..." a basta.

Další argument o výhodnosti konzolí je finančního rázu: konzole je sice o něco levnější než PC o stejném výkonu, ale při ceně her, když hra na PC stojí 1599,- Kč a ta samá hra na konzoli o dvě stovky více (v průměru je to daleko horší, protože na PC je řada slevněných starších her lacinější než na PSX) vyznívá finanční stránka také pro PC.

Zjednodušení práce by postihlo i programátory, protože neznám teda konzoli, na které by se daly přímo programovat hry (leda černej Playstaion, ale to je jenom na amatérské výtvory a je k němu stejně potřeba počítač). Ty se vyrábí na PC - na čem jiném a proč ji potom pracně překonvertovávat do jiného formátu? Prostě úplně zbytečná a drahá práce pro programátory her, kteří by jinak čas, energii a peníze mohli využít k zdokonalení hry (+ menší ceně hry!!!) a ne k tomu, aby hru přeformátovali (dvojsmyslné to slůvko :) ).

Člověk, který se o hry zajímá a chce mít to nejlepší z herního světa aby si kupoval 5 konzolí. A tady se (řekl bych) ukazuje vo co tady vlastně jde - O PRACHY!!! Možná si teď myslíte, že jsem zarytý odpůrce PSX, ale já jsem ho měl asi půl roku a celkem se mi - přiznám se - líbil. Vzhledem k většímu výběru her, většímu výběru českých her, možnosti využít PC i k jiným věcem (internet, psaní, programování, atd... atd...), možnosti lepšího ukládání her (save - load)(memory karty jsou dost nepraktické a většina her co se na PSX dají ukládat až na konci mise se v PC verzi dá uložit kdykoliv), možností použití cheaterů, možnosti stažení češtiny, možnosti vyrobit si v některých hrách nové mise v editorech a dalším věcem jsem se rozhodl PSX prodat a koupit raději počítač.

Nevím, jak to ukončit, tak tedy zdar a sílu PC mašinám!!! Váš  Mrakoplash