Sherlock Holmes: The Mystery of the Mummy 2002

Prvotina od Frogwares, jež je sice na Steamu zdarma a technické problémy s myší se dají vyřešit, ale za instalaci nestojí. Dost ošklivá grafika, pohyb po skocích, mizerný dabing... Nedoporučuji.


Sherlock Holmes: Secret of the Silver Earring (Případ stříbrné náušnice)


Sherlock Holmes: The Awakened (Procitnutí)


Sherlock Holmes versus Arsene Lupin  (Nemesis)


Sherlock Holmes: The Mystery of the Persian Carpet 2008

Budgetová hledačka na statických obrázcích - nedoporučuji.


Sherlock Holmes versus Jack the Ripper (versus Jack Rozparovač)


Sherlock Holmes and The Hound of the Baskervilles 2010

Budgetová hledačka na statických obrázcích - nedoporučuji.


The Testament of Sherlock Holmes (Odkaz Sherlocka Holmese)


(V přípravě) Sherlock Holmes: Crimes and Punishments (Zločiny a tresty) 2014

Něco na způsob Ďáblovy dcery - několik případů s rozhodnutími. Nechápu, proč tenhle díl není na GoGu.


Sherlock Holmes: The Devil's Daughter (Ďáblova dcera)


(V přípravě) The Lost Files of Sherlock Holmes: The Case of the Serrated Scalpel + The Case of the Rose Tatoo

Klasická adventura z devadesátých let od Electronic Arts. Má staré příkazové ovládání, ale prý stojí za to, uvidíme... :) Minirecenze obou dílů najdete uvnitř téhle recenze.The Lost Cases of Sherlock Holmes (+ Vol. 2) (2008/2010, vývojář: Legacy interactive/ JoWooD)

Taky hledací hra na statických obrázcích + puzzle. Nedoporučuji.


(V přípravě) Sherlock Holmes Consulting Detective: The Case of the Mummy's Curse, Mystified Murderess a Tin Soldier (2015, vývojář: Zojoi, série tří interaktivních filmů)
Sherlock Holmes: Secret of the Silver Earring (Případ stříbrné náušnice)

Oficiální stránky
Výrobce Frogwares.
Datum vydání 2004.
Hodnocení 7/10
Plná GoG.
Recenze Bonusweb a Tiscali Games.
Návod YouTube a Bonusweb.
Update Není.
Čeština Ano - oficiální titulky.
Multiplayer Ne.
Editor Ne.
Kompatibilita s Windows XP OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OKRecenze:

Kdo by neznal věhlasného anglického detektiva s úžasnou deduktivní schopností? :) Herní adaptace se zhostilo ukrajinské studio Frogwares. Jedná se o myší ovládanou adventuru ve 3D, ale v jistých směrech je jiná, než obvyklé adventury. Vzhledem k detektivní povaze hry musíte třeba analyzovat některé nalezené stopy ve své laboratoři - není to moc složité, protože vám Sherlock napovídá, co by se asi tak mělo udělat. Některé stopy prozkoumáváte i přímo na místě pomocí lupy, nebo svinovacího metru, kteréžto máte v inventáři. Na konci každého dne je pak kvíz s několika otázkami, jejichž odpovědi musíte podložit několika důkazy. Jako důkazy se dají použít části rozhovorů s postavami, nalezené dokumenty, nebo zjištěné skutečnosti. Jinak se jedná o v podstatě klasickou adventuru s rozhovory a sbíráním a používáním předmětů a pár puzzly. Je zde i kratičká stealth mise a běhání na čas ve spleti lesních cestiček.
V příběhu, odehrávajícím se v roce 1897, musíte vyšetřovat vraždu Sira Bromsbyho - průmyslového magnáta, jež zahyne přímo před vašimi zraky na banketu na počest jeho dcery, která se vrátila ze studií ve Švýcarsku. Vražd se ale časem objeví více... Většinu času ovládáte Sherlocka, ale někdy vás hra přepne na jeho věrného společníka Dr. Watsona.
Plusy:
Opravdu hodně komplikovaný detektivní příběh, kteří si milovníci detektivek užijí. Závěrečné video, kde vám Holmes přesně vylíčí, jak vše bylo, vám pěkně zamotá hlavu. :)
Hra se nahrává naprosto bleskurychle. Jen kliknete na uloženou pozici a jste tam. :) Asi je to spojením hry z roku 2004 a SSD disku.
Oficiální české titulky - ukrajinci nás mají asi rádi. :)
Na svou dobu (2004) ucházející grafika.
Mínusy:
Ve hře jsou dost divoké grafické bugy. Postavy procházejí objekty (viz. obrázek č.3 a herečka prorostlá židlí), nebo při chůzi přejdou do levitace. Třeba v hlavním sále, kde hra začíná, pošlete Holmese do nejvzdálenějších dveří a on k nim přijde tak, že má boty v půlce dveří. Je to prostě, jakoby měla hra rozhozené body obrazovek a body, po kterých se pohybují postavy. Ve hře nelze nastavit HD rozlišení. Pokusil jsem se o to v *.ini souboru, ale postavy a obrazovky se tím rozhodily ještě více do úplně nehratelné podoby. :)
Ovládání pohybu postavy je sice, díky bohu, myší a ne klávesnicí, ale bohužel hodně nepříjemné. Přechody mezi obrazovkami jsou v bodech, kde se vám pod myší objeví ikona bot. Tyto místa jsou tak mizerně rozmístěna, že neustále hledáte, kde se máte v místnosti posunout někam do další části. Postava se navíc často zasekává za objekty, takže nereaguje ani na kliknutí na oněch bodech s ikonou bot. Vrcholem všeho je jedno bludiště cest v lese, kde musíte v krvavém časovém limitu prokličkovat pěšinkama na určité místa. Každou chvíli se vám postavička někde zasukuje a nechce se hnout a drahocené vteřiny utíkají. Tohle místo navíc komplikuje ještě jedna věc - kamery se neustáte při každém přechodu z obrazovky do obrazovky otáčí různě sem a tam. A právě v tom bludišti cest v lese je to prostě příšerné. Jste na křižovatce cestiček, kliknete na některou a když postavička přijde ke kraji obrazovky, tak se kamera otočí třeba o 90 stupňů a vy teď nevíte, jestli je to jako nová křižovatka, nebo ještě ta předchozí, na které se ale radikálně změnily strany. Prostě děs!!!
Animace pohybu postav jsou strašně toporné. Oni sice angláni té doby jsou strašně suší páprdové, kteří se takhle částečně pohybovali, ale myslím, že už je to trochu přehnané. :)
Bohužel je příběh tak komplikovaný, že jsem ho moc nepobral. :) Špatně si pamatuju třeba jména - zejména anglická, tak jsem z té hromady informací, kdo/ s kým/ co/ jak, měl za chvíli pěkný maglajz. Ale možná jste trpělivější a dokážete se na hru lépe soustředit. :)
Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Dvojklik - rychlý pohyb.
Pravé tlačítko myši - vyvolání/ zavření inventáře.
Esc - menu.
Cheaty:
Save. Sejvy jsou to jen jpg obrázky (náhledy pozice) a samotné savy jsou nějak zabudovány do obrázku. Jen si dejte pozor, jestli jsou na správnou verzi hry. Třeba anglické a české.Sherlock Holmes: The Awakened (Procitnutí)

Oficiální stránky
Výrobce Frogwares.
Datum vydání 2006.
Remastered: 2008.
Hodnocení 8/10
Plná GoG, nebo Steam.
Recenze Bonusweb a Tiscali Games.
Návod YouTube a Madukas.cz.
Update Není.
Čeština Hra u nás byla prodávána v krabici s oficiálními titulky (Hypermax), ale tahle verze už je dlouho beznadějně vyprodaná. Můžete si ji třeba stáhnout nelegálně. Ke hře si ještě musíte stáhnout a do adresáře hry nakopírovat knihovnu "msvcr71.dll".
Bohužel vytáhnout z téhle verze češtinu a použít ji na verzi z GoGu, nebo Steamu není možné. Na GoGu i Steamu je totiž remastered verze s jinou strukturou souborů. Pokud tedy chcete hru česky, tak musíte hru sehnat někde v bazaru, nebo upirátit celou.
Multiplayer Ne.
Editor Ne.
Kompatibilita s Windows XP OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OKRecenze:

Další příběh slavného detektiva zasazený do roku 1894, tedy před příběh předchozího dílu. Tentokrát se budou muset Sherlock s Watsonem poprat s případem tajemné sekty. Vše začíná, když se z Londýna začnou záhadně ztrácet cizinci z exotických zemí (většinou sluhové). Ve hře se, kromě staré dobré Anglie, vydáme i do jedné kontinentální země, kteroužto vám ale nemůžu prozradit, protože je součástí kvízu a napsal bych tedy spoiler. :) Tam se necháme zavřít do blázince. Tahle pasáž je celkem dlouhá a atmosférou kamenných zdí mi tak trochu připomínala Thiefa. :) Pak se vydáme i za oceán (opět bych vyzradil otázku kvízu) a skončíme ve Skotsku. Kvízové otázky (už vždycky jen jedna otázka) se nově odpovídají, pomocí napsání odpovědi klávesnicí. V české verzi hry píšete odpovědi česky. V několika krátkých pasážích opět ovládáte i Dr.Watsona.
Hra přechází na pohled z očí Sherlocka, jako v nějaké střílečce, kdy se pohybujete pomocí kláves W, S, A, D. Ne tak úplně, později vyšla Remastered verze, která umožňuje přepnout na ovládání klasicky myší a právě ta je momentálně jediná dostupná ke koupi na GoGu, nebo Steamu. Přepínač ovládání není v options, ale v inventáři úplně dole. Těžko říct, která verze je lepší. Co jsem tak zkoušel myší ovládanou verzi, tak trpí stejnými neduhy, jako předchozí díl - dlouho šmejdíte po obrazovce, abyste zjistili, kde je co aktivního, postava se zasekává o předměty a úhly kamery se pořád divoce mění. Spíše bych asi preferoval pohled z očí.
Plusy:
Celkem zajímavý hororový příběh. Některé scény jsou fakt morbidní. :) Už jsem neměl takové problémy se orientovat kdo je kdo a kdo s kým co. :)
Hra už běží ve FullHD. Zajímavé, že soubor "setup.exe" v adresáři hry HD rozlišení nezná, ale přímo v nenu hry už FullHD je.
Ve hře je i několik skvělých vtípků. Při cestě vlakem třeba potkáte jiného slavného detektiva a pomůžete mu vyřešit puzzle. :)
Hra už není tak o hledání nějakých sotva viditelných malých předmětů, jako minulý díl. Třeba maličký útržek látky zaseklý na židli, bez jehož nalezení jste se mohli v předchozím díle pěkně zaseknout. Já nevím, ale tvůrci detektivek jsou přesvědčeni, že pachatelé vždycky na místě činu ztrácí kusy oblečení na místech, kudy se pohybuje mnoho lidí, takže to tam mohl nechat nejen pachatel, ale i milion jiných lidí a podobné věci. :)
Mínusy:
Za 4 roky je posun v grafice minimální. Ve většině hry je sice grafika celkem hezká, ale v závěrečné lokaci ve Skotsku je to velká bída a to i co se týče animací. Vývojářům už asi docházely finance, nebo čas a tak to pěkně odflákli.
Občas se někde zaseknete v rohu a nemůžete se hnout - nezbývá, než nahrát poslední save.
Pokud vzdáte kvízovou otázku, chcete se na odpověď podívat do návodu a minimalizujete hru, tak po návratu do ní hra na psaní odpovědi nereaguje a nereaguje prakticky na nic - včetně vyvolávání hlavního menu klávesou Esc. Nezbývá, než ji Alt + F4 natvrdo sestřelit a spustit znova.
Ovládání:
Původní verze:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Ctrl - skrčit.
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - inventář.

Remastered verze:
Levé tlačítko myši - interakce.
Dvojklik - rychlý pohyb.
Pravé tlačítko myši - vyvolání/ zavření inventáře.
Esc - menu.
Cheaty:
Save - asi anglická verze.
Z mojí české verze.

Sejvy jsou to jen jpg obrázky (náhledy pozice) a samotné savy jsou nějak zabudovány do obrázku. Jen si dejte pozor, jestli jsou na správnou verzi hry. Třeba anglické a české, nebo original a remastered.

Česká verze je má: c:\Users\*uživatel*\Documents\Games\sherlock holmes - procitnutí\save\

Remastered verze je má: c:\Users\*uživatel*\AppData\Roaming\Games\sherlock holmes - the awakened - remastered\save\
Sherlock Holmes versus Arsene Lupin (Nemesis)

Oficiální stránky
Výrobce Frogwares.
Datum vydání 2007.
Remastered: 2010.
Hodnocení 7/10
Plná GoG, nebo Steam.

Česká verze.
Recenze Hrej.cz a Tiscali Games.
Návod Abecedaher.
Update Není.
Čeština Hra u nás vyšla s oficiálními českými titulky. Bohužel, stejně jako u "Procitnutí", se české titulky nedostaly do remastered verze, která vyšla později a je jediná k dostání elektronicky na GoGu a Steamu.

Nezbývá tedy, než si hru koupit v krabici za 50,- Kč (měla by být skladem), nebo zase zapirátit na ulozto.
Multiplayer Ne.
Editor Ne.
Kompatibilita s Windows XP OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OKRecenze:

V tomhle příběhu nejslavnějšího detektiva už nejde o vraždy, ale "jen" o krádeže. Do Londýna se totiž dostal slavný francouzský lapka Arsene Lupin a jako správní britští vlastenci musí Sherlock s Watsonem tohodle frantíka dostat, aby navrátili čest jejich zemi. Lupin se snaží ukrást pro Británii velmi cenné předměty - celkem 5 předmětů během pěti dnů. Lupin je vždy o krok napřed a s Sherlockem si vysloveně hraje. Ve hře navštívíte pěkně graficky a realisticky ztvárněné londýnské lokace Tower of London, Buckinghamský palác, galerie obrazů, nebo muzeum a setkáte se i se samotným ministerským předsedou, či královnou Viktorií.
Během hry narazíte na obrovskou hromadu indicií, které vám Lupin zanechává a musíte vydedukovat, kde se nachází schovaná další indicie, což mi ale jako zábava nepřišla. :(
Plusy:
Můžete se procházet v graficky krásné galerii obrazů a Sherlock vám ke každému řekne zasvěcený komentář. Taky další známé londýnské lokace vypadají docela hezky.
Ke konci hry, kdy už nelovíte ty protivné indicie, začne být hra konečně zase stará dobrá adventura.
Mínusy:
Grafika používá stejný engine jako Procitnutí, takže žádný pokrok nečekejte.
Tento díl je hodně nudný a hádanky příšerně těžké. Třeba zjišťování nějakého čísla v galerii obrazů: rok vzniku jednoho obrazu mínus rok vzniku jiného obrazu krát věk malíře mínus další rok = výsledek. Ptáte se, jak k něčemu tak šílenému můžete dospět? Jo, to by mě taky sakra zajímalo!!! A takovýchhle nesmyslů je ve hře požehnaně. Arsene si s vámi neusále hraje a dává vám hromady a hromady indicií a vy podle nich neustále hledáte naprosté kraviny.
Remastered verze opět nemá české titulky.
Nevím, co je to zvyk, dávat v různých částech světa hrám jiné názvy. V Severní Americe, Británii a Austrálii byl použit název Nemesis a pro zbytek světa hra nesla název versus Arsene Lupin. Amíkům, Australanům a Britům by asi francouzské jméno moc neříkalo, tak to pojmenovali jinak. :( Já potom hrál tuhle hru ve špatném pořadí, protože jsem bral data vydání z GoG storu, kde je uvedeno datum vydání až Remastered verze - 2010 - tedy až za Rozparovačem. Arsene Lupin jsem považoval za jinou hru ze série, ke které jsem se teprve chystal zjistit informace, protože na GoGu, nebo Steamu jsem ji neviděl.
Na rozdíl od předchozích dílů (včetně následujícího Jacka Rozparovače) má hra problém s minimalizací a maximalizací. Tak 5x to jde v pohodě, ale pak minimalizovat nejde a nejde. Musíte hru ukončit a znovu spustit, aby to zase šlo. Pokud tedy často koukáte do návodu (a to u tohoto dílu budete dělat sakra často), tak vás to bude štvát.
Savy jsou opět jen jpg náhledy. Kde sakra jsou?!
Ovládání:
Pohled z očí:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Caps Lock - trvalý běh.
Ctrl - skrčit.
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - inventář.
Esc - menu.

Point and click ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Dvojklik - rychlý pohyb.
Pravé tlačítko myši - vyvolání/ zavření inventáře.
Esc - menu.
Cheaty:

Moje savy z české verze hry.

Sejvy jsou to jen jpg obrázky (náhledy pozice) a samotné savy jsou nějak zabudovány do obrázku. Jen si dejte pozor, jestli jsou na správnou verzi hry. Třeba anglické a české.

Česká verze je má: C:\Users\*uživatel*\Documents\Games\sherlock holmes versus arsene lupin\
Anglická: C:\Users\*uživatel*\AppData\Roaming\Games\sherlock holmes versus arsene lupin\save\
Zajímavé, že? Člověk by čekal složku s názvem Nemesis. :)


Sherlock Holmes versus Jack the Ripper (versus Jack Rozparovač)

Oficiální stránky
Výrobce Frogwares.
Datum vydání 2009.
Hodnocení 8/10
Plná GoG, nebo Steam.
Recenze Bonusweb a Tiscali Games.
Návod YouTube a Bonusweb (1. část, 2. část a 3. část).
Update Není.
Čeština Oficiální titulky.
Multiplayer Ne.
Editor Ne.
Kompatibilita s Windows XP OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OKRecenze:

Další příběh, ve kterém se budou muset Sherlock s Watsonem popasovat se slavným Jackem Rozparovačem. Píše se rok 1888 a v Londýnské čtvrti nevalné pověsti se začnou odehrávat bestiální vraždy prostitutek, kdy vrah své oběti vykuchává a odebírá jim různé tělesné orgány. Na rozdíl od předchozího výpravnějšího dílu se tentokráte pohybujeme jen v temných ulicích Londýna.
Hra vyšla pouhý jeden rok od remasteru předchozího dílu a používá tedy ten samý grafický engine. Modely postav obou protagonistů jsou prakticky naprosto totožné. Z remasteru předchozího dílu hra přejímá i možnost libovolně přepínat mezi klasickým point and click ovládáním do pohledu z očí postavy.
Kvízové otázky předchozích dílů byly přeformátovány na takové větvené diagramy, do kterých vkládáte poznatky a vyvozujete z nich závěry. Možná to zní složitě, ale je to v celku jednoduché a logické. Jako dedukce se vám nabízí tři možné odpovědi, na jejichž odpovědi se můžete podívat do různých rozhovorů, nebo dokumentů v inventáři, nebo si je rovnou pamatujete, protože sledujete příběh. Navíc, pokud je vybraná odpověď správná, tak její okraj zezelená, takže můžete postupovat i stylem pokus-omyl. Dále taky třeba sestavujete časovou osu událostí, abyste určili přesný čas vraždy, nebo sestavujete identikit podezřelých, podle výpovědi svědků. Samozřejmě nechybí i několik puzzlů.
Plusy:
Velmi zajímavý temný příběh se slavným vrahem.
Oficiální české titulky.
Zajímavý a neotřelý nápad s dedukčními tabulemi, kde si vyjasňujete stopy vyšetřování.
Opět se našlo místo i na pár vtípků. Často vtípky pramení z naivnosti jednoduššího Watsona. :)
Mínusy:
Některé úkoly z počátku hry vypadají poněkud lacině, jako například udělání službičky nějaké postavě, která vám něco poskytne, ale chce za to zase něco jiného od jiné postavy a tak dále...
Některé puzzly jsou poněkud stupidní. Třeba do hry moc nezapadá posouvací puzl s obdélničkama, jež má sloužit, jako pokus z prkna v podlaze uprostřed hospody něco vyšťárat. :) Další puzzly třeba ani nedávají nějak smysl a tak jsou tak těžké, že musíte řešení googlit. Třeba data bitev z americké občanské války.
Ovládání:
Pohled z očí:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Ctrl - skrčit.
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - inventář.
Esc - menu.
Mezerník - zobrazení aktivních míst na obrazovce.

Point and click ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Dvojklik - rychlý pohyb.
Pravé tlačítko myši - vyvolání/ zavření inventáře.
Esc - menu.
Mezerník - zobrazení aktivních míst na obrazovce.
Cheaty:
Save. - Jsou to jen jpg obrázky (náhledy pozice) a samotné savy jsou nějak zabudovány do obrázku. Jen si dejte pozor, jestli jsou na správnou verzi hry. Třeba anglické a české.

Česká verze je má: C:\Users\*uživatel*\AppData\Roaming\Games\sherlock holmes versus jack rozparovač\


The Testament of Sherlock Holmes (Odkaz Sherlocka Holmese)

Oficiální stránky
Výrobce Frogwares.
Datum vydání 2012.
Hodnocení 9/10
Plná GoG, nebo Steam.
Recenze Hrej.cz a Tiscali Games.
Návod Madukas.cz, druhá část.
Update Není.
Čeština Oficiální titulky.
Multiplayer Ne.
Editor Ne.
Kompatibilita s Windows XP OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OK

Pokud se vám nahromadí hodně sejvů, tak vám hra začne při pokusu o uložení (manuálním i autosave) neustále padat. Stáhněte si tento nástroj a opravte s ním spouštěcí soubor hry "game.exe". Chyba je způsobena tím, že hra dokáže pracovat jen s 2 GB virtuální paměti a při ukládání hodně sejvů tahle paměť asi přeteče. Tento nástroj hru upraví tak, že dokáže pracovat až se 4 GB virtuální paměti.
Recenze:

Další případ Sherlocka Holmese, který je !KONEČNĚ! vyveden v lepší grafické kvalitě, než předchozí díly. Grafika je vážně velmi hezká, za 3 roky od předchozího dílu grafici fakt zamakali! Co se mi už tak nelíbí je změna vizáže samotného Sherlocka. Zatímco Watson zůstal stejný, tak Holmese asi nepoznáte. Nechápu, proč mění jeho zažitý vzhled, který má už každý hráč zafixovaný. Jeho dabér je navíc taky jiný. Novinkou je také nový herní pohled (já mu říkám Tomb Raider) zpoza postavy, který přibyl k původním dvěma (Doom pohled a klasický point and click pohled). Mezi všemi třemi pohledy lze kdykoliv libovolně přepínat klávesou R, nebo kliknutím kolečkem myši.
Příběh se tentokrát odehrává v roce 1898 a Sherlock hned v úvodní sekvenci brilantně vysvětlí případ záhadně zmizelého náhrdelníku ze zamčeného pokoje. Jak začne vysvětlovat, kdo to byl, tak jsem zůstal hledět s otevřenou pusou, protože jsem nechápal, jestli to myslí vážně, nebo si jen z policejního náčelníka dělá prdel. :) Velice pochybuji o realističnosti tohoto případu. :) Jak se nakonec ukáže, tak to je ale trochu jinak a dojde i k několika bestiálním vraždám. Sherlock se v tomto případu chová čím dál divněji a podivněji. Dojde to až tak daleko, že Sherlock... ehm... nemůžu spoilerovat. :) Příběh tohoto dílu je vážně povedený a má souvislost i s předchozími díly, takže doporučuji si nejdříve zahrát je.
K dalším novinkám patří v dnešních hrách oblíbené odznaky (achievementy), které získáváte za různé činnosti. Lze si zvolit i obtížnost (normální/ vyšší). V "normální" je možné i přeskakovat puzzly - po chvilce trápení se vám objeví tlačítko na přeskočení puzzlu. Některé věci jsou v nižší obtížnosti i jednodušší. Třeba jsem nemusel hledat takové kolíčky do šachovnice - po animaci jsem je dostal automaticky do inventáře. Ve hře se opět setkáte s větvenou dedukční tabulí, kde budete analyzovat stopy vyšetřování. Není to nic složitého, stačí myslet logicky. Většinou hrajete za Sherlocka, ale občas vás hra přepne do Watsona. Na pár místech lze i použít přepínač a hrát průběžně za oba protagonisty na různých místech. Jednu chvíli hrajete i za jinou postavu se jménem Toby. Nebudu prozrazovat, kdo to je, ale je to prdel. :) Jsem zvědavý, jestli ho budeme mít i v dalších dílech.
Plusy:
Konečně nový grafický engine, který je vážně velmi hezký.
Příběhově je to zatím bezkonkurenčně nejlepší díl série, protože příběh je opravdu zajímavý a o podivném chování Sherlocka Holmese si po většinu času nebudete vědět, co si máte myslet. A to nemluvím o jednom opravdu velkém šoku. :)
Oficiální české titulky.
Možnost přeskakovat puzzly v normální obtížnosti. Sice jsem je všechny splnil (kvůli achievementům :) ), ale kdyby vám nějaký za boha nešel a beznadějně jste se na něm kousli, tak můžete klidně pokračovat dál.
I přes lepší grafiku se hra načítá na dnešních počítačích bleskově.
Hra je celkem dost dlouhá - návod má totiž 21 stránek (bez obrázků, jen text)!
Mínusy:
Změna zažité Sherlockovy vizáže a dabingu.
Problémy s padáním hry při ukládání (autosave i manuální). Musíte řešit stažením patche, kterým necháte upravit soubor "game.exe", aby využíval více virtuální paměti.

Ovládání:
Pohled z očí, nebo zpoza postavy:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Ctrl - skrčit.
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - inventář.
Esc - menu.
Mezerník - zobrazení aktivních míst na obrazovce.
R, nebo kliknutí kolečkem myši - změna pohledu.

Point and click ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Dvojklik - rychlý pohyb.
Pravé tlačítko myši - vyvolání/ zavření inventáře.
Esc - menu.
Mezerník - zobrazení aktivních míst na obrazovce.
R, nebo kliknutí kolečkem myši - změna pohledu.Cheaty:

Moje save.
Sejvy se ukládají do složky: C:\Users\*uživatel*\AppData\Roaming\Frogwares\The Testament of Sherlock Holmes\save\ - opět jsou to jen jpg obrázky (náhledy pozice) a samotné savy jsou nějak zabudovány do obrázku.

Videa ze hry si můžete prohlížet ve složce".movie/default" v adresáři hry. Složka je skrytá - musíte mít povoleno zobrazování skrytých souborů a složek.

Ještě takový tip, jak vyřešit jeden puzzle, kde si máte na takovém radaru zapamatovat několik teček. Položte si na monitor nějakou průhlednou složku a označte si tečky třeba fixou. ;)

Sherlock Holmes: The Devil's Daughter (Ďáblova dcera)

Oficiální stránky
Výrobce Frogwares.
Datum vydání 2016.
Hodnocení 9/10
Plná GoG, nebo Steam.
Recenze Bonusweb, Zing a Tiscali Games.
Návod YouTube playlist.
Update Není.
Čeština Oficiální titulky.
Multiplayer Ne.
Editor Ne.
Kompatibilita s Windows XP Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OK
Recenze:

Nejnovější pokračování Sherlocka Holmese vyšlo v roce 2016. Neřešíte v něm jen jeden případ, ale hned 4 + se ještě táhne skrz celou hru příběh vaší adoptované dcery z minulého dílu, jež má ve finále rozuzlení. V prvním případě máte najít malému chlapci jeho záhadně zmizelého otce. V druhém případě řešíte záhadnou vraždu v bowlingovém klubu, kde si i můžete bowling zahrát. :) Pak za vámi přijede americký herec Orson Wilde, který si na vás chce nastudovat svou divadelní roli Sherlocka Holmese. Orson je pro vás ale doslova osinou v zadku, protože vám vše kazí. Pak vám někdo doručí dáreček... Čtvrtým případem je vyšetřování dost neobvyklé dopravní nehody, které se ale poněkud zvrtne. :) Na závěr pak emočně graduje příběh vaší adoptované dcerky.
Hlavní hrdinové nám po seriálovém vzoru dost omládli. Jejich věk odhaduju kolem 30-35 lety. Sherlock si navíc může ve svém pokoji převlékat oblečení a vybírat vousy, brýle a klobouk, tak si jej můžete uzpůsobit svému vkusu. V některých případech je to nutné, kvůli maskování.
Jako novika přibyla do hry analýza postav. Když se potkáte s nějakou novou, tak si ji můžete zanalyzovat. Kamera se přepne na takový okruh a na zvýrazněných místech si můžete všimnout některých věcí na oblečení, nebo těle a v některých případech vybrat mezi dvěma možnostmi, jak to podle vás je. Po dokončení analýzy vám hra rovnou poví, jestli jste postavu analyzovali dobře, nebo špatně (ale nepoví konkrétně, co máte špatně). Ve hře je opět dedukční schéma, ale trochu jiné, než v předešlých dílech. Z počátku na mne působilo zmateně, ale pak jsem pochopil, že je to celkem jednoduché. Podivné pozadí obrazovky ignorujte a mezerníkem nahazujete důkazy a spojujte je navzájem. Něco se spojí, něco ne. Pak tu nově utvořenou tečku s vykřičníkem rozklikněte a vyberte, jak to podle vás bude. Pokud po výběru tečka zčervená, tak by to měla být špatná analýza, ale i když nemáte nic červeně, tak může být něco špatně, protože vám chybí další poznatky. Případ tak můžete i špatně vyřešit a obvinit nevinného!
Ze hry už bylo odstraněno ovládání myší (point and click), takže už můžete vybírat jen mezi "Doom" a "Tomb Raider" pohledem. Kromě obligátního Sherlocka a Watsona se vám jako hratelná postava dostane na chvíli pod ruku i mladý chlapec a opět Toby z minulého dílu. :) V nastavení hry lze opět zvolit normální a hard obtížnost. V normální je možné přeskakovat některé akční scény, nebo logické hádanky. Byl také předělán inventář, který ve hře v podstatě ani není. Posbírané předměty se používají samy na patřičných místech, takže nemusíte zkoušet "všechno na všechno".
Plusy:
Původně jsem chtěl (jako řada recenzentů) hru pěkně ztrhat za omlazení hlavních hrdinů a akční sekvence, ale postupem času jsem zjistil, že mě hra prostě baví. Baví mě shánět důkazy a spojovat je v dedukčním schématu a rozkrývat příběh, dokonce mě bavily i některé akční scény. Třeba rvačka v hospodě, kde musíte poskládat posloupnost akcí.
Po dohrání všech misí jsem si všimnul v seznamu případů, že mi to řešení svítí červeně - COŽE??? JÁ OBVINIL NEVINNÉHO!? Ono je možné, ty případy vyřešit špatně!!! Tak to tedy nééé! Hraju znova, Sherlock Holmes nenechá nikodo nevinného hnít v Londýnské base plné tubery a moru! :) Máte tedy motivaci, hrát hru znovu! Po opětovném zahrání jsem zjistil, že mi utekla značná část hry. Některé lokace jsem vůbec nenavštívil, některé postavy (včetně skutečného vraha) vůbec nepoznal. Úplně stačilo v jedné lokaci jednu nenápadnou věc přehlédnout. Přesto mi hra dovolila případ uzavřít - samozřejmě špatně! Tak tuhle variabilitu jsem fakt nečekal. :0 Tahle hra si díky tomuhle prostě špatnou známku nezaslouží!
V závěrečné emotivní scéně jsem si připadal, jako v druhé epizodě Life is Strange s Kate na střeše. :) Navíc se vám v téhle scéně i vyčítají špatně vyřešené případy!
Grafika je tentokrát na Unreal enginu a je opět velmi hezká.
Tuna animací ve skvělé grafice. Snad každý rozhovor je řešen formou filmečku. Pohyby postav jsou také skvěle zpracovány - žádní dřevění panáci.
TOBY!!! Toby je zpět, náš kamarád z Testamentu! Já věděl, že ho ve hře nechají! :)))
Je velice milé, že se většina akčních scén a puzzlů dá přeskočit.
Oficiální české titulky.
Jako hudební doprovod už není klasická vážná hudba, která mě vždycky po pár minutách tak lezla na nervy, že jsem ji hned vypnul. Teď se jako zvuková kulisa ozývá taková tajemná melodie, která přidává hře na atmosféře.
Mínusy:
Jestli jsem byl minule mírně rozčarovaný z drobné změny Sherlockovy vizáže, tak tady mě prostě málem praskla žilka! Z našich milých parťáků jsou nyní, po vzoru nového filmového zpracování, dva cca 30-35 letí floutci. Opravdu netuším, proč jedni tvůrci mezi díly takhle radikálně mění hlavní postavy. Kdyby tenhle díl měl na starosti jiný vývojář - prosím, ale že si jedni tvůrci jen tak z jednoho dílu na druhý řeknou, že totálně překopají postavy, to je prostě strašný!!! :( Tvůrci se prostě chtěli přidat k emočním adventurám, které dnes vychází (Life is Strange, Heavy Rain, The Walking Dead, ...) a tak jim do toho nepasoval zaprděný, zádumčivý Holmes a naivní páprda v klobouku Watson a radikálně jim srazili věk, aby jim v závěru hry přidali na emocích. Navíc jsem si všimnul takové boty, týkající se snížení věku postav. U jedné fotky je Holmesův komentář: "Fotka zločince, kterého jsem zatknul před 20 lety." Vážně Sherlocku? To jsi ho zatknul, jako... já nevím, patnáctiletý??? :)
Ukládání hry není možné kdykoliv ručně, ale hra se sama ukládá na checkpointech. Naštěstí se ukládá celkem často, takže při přerušení hry o moc nepřijdete.
"Detektivní adventura" byla samozřejmě modernizována i o quick time eventy, kde máte rychle mačkat nějaké klávesy, nebo třeba rychle kliknout na nějaký letící předmět a podobně. Při normal obtížnosti je na zmáčknutí klávesy naštěstí docela dost času. Taky je zde utíkací sekvence, kde vás honí po lese šílenci a střílí po vás (bohužel nepřeskočitelná).
Ovládání je takové nějaké divně přizpůsobené klávesnici, než myši (asi kvůli herním konzolím). Třeba když se chcete vrátit z nějaké obrazovky, tak nefunguje pravé tlačítko myši, ani klik na tlačítko "Esc" na obrazovce, ale musíte prostě zmáčknout tu klávesu "Esc". Je to prostě takové nějaké nepohodlné. Člověk je z téhle herní série prostě zvyklý na inventář na pravém tlačítku myši.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Caps Lock - trvalý běh.
TAB - deník, dokumenty, mapa, ...
R - přepínání kamery.
T a F - speciální vidění.
B - dedukční schéma (Mezerník - výběr poznatku do dedukčního schématu).
Q - přepínání mezi postavami Sherlocka a Watsona (jen když je to možné).
F1 - nápověda.
W, S, A, D, Q, E + klikání levým tlačítkem myši na červeným kolečkem zvýrazněné předměty a místa - quick time eventy.Cheaty:

Moje save. Sejvy jsem aktualizoval, takže jsou všechny případy vyřešeny správně, ale stejně vám asi k ničemu nebudou. Jen si můžete případy zahrát v libovolném pořadí, protože je už hra dohraná.

Sejvy se ukládají do složky: C:\Users\*uživatel*\Documents\My Games\Sherlock Holmes - The Devil's Daughter\SH8Game\