Life is StrangeLife is Strange: Before the Storm (Prequel)


The Awesome Adventures of Captain Spirit


Life is Strange 2

Life is Strange

Oficiální stránky

Výborné wikipedické stránky o hře, kde se dozvíte mnoho věcí o hře.
Na motivy hry vyšla i hra od fanoušků s názvem "Love is Strange", ve které vystupují herní postavy. Vašim úkolem na začátku je, vybrat si partnera (Chloe, Rachel, Viktorie, nebo Kate) na fotografickou soutěž, kterou ve třídě vyhlásí pan Jeffer... pardon Mr. Dog. :) Hra je strašně ukecaná (nic jiného se tam nedělá). Celou hru v podstatě jen čtete a odklikáváte dialogy. Na pár místech máte možnost volby odpovědi v rozhovorech a pomocí těchto voleb si s postavami budujete nějaký vztah, takže má hra 9 konců. Vše je samozřejmě v angličtině, takže pokud neumíte anglicky, tak toho moc nepochytíte. Grafika se sestává z několika měnících se obrázků postav a pozadí. Dabing hra nemá. Hraje jen upravená LiS hudba a sem tam zvukový efekt. Ve hře je i dost bonusů (achievementů), které se vám v menu odkrývají - bonusové obrázky. Když si za partnera vyberete Viktorii, tak je i docela sranda. :)

Moje sejvy.
Výrobce DONTNOD Entertainment
Datum vydání 2015
Hodnocení 10/10
Plná Steam (První epizoda je zcela ZDARMA!)
Recenze Zing, Bonusweb, Tiscali: 1, 2, 3, 4, 5.
Návod Download - můj vlastní výtvor :) Nově v něm mám odkazy na svůj YouTube kanál, kde mám hromadu videí, rozebírajících některé rozhodnutí ve hře a řešení některých věcí. A návod v angličtině

Taky jsem přeložil z jedné anglické stránky do češtiny důsledky jednotlivých rozhodnutí ve hře.
Update Hra se updatuje sama přes Steam.
Čeština Download
Multiplayer Ne
Editor Ne
Kompatibilita s Windows XP Ne (minimum je Windows Vista)
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OKRecenze:

Vážení čtenáři, o téhle hře jsem zprvu neměl valné mínění. Nové hry nějak nemusím a libuju si spíše ve starších a zavedených titulech. Na herních webech jsem zaregistroval, že první epizoda téhle (pro mě naprosto neznámé) hry je zdarma, tak jsem ji jen tak zkusil nainstalovat s očekáváním, že mě to po pár minutách přestane bavit a uninstall. První nepochopení ovládání (musí se stisknout tlačítko myši, které je v kolečku a táhnout a pustit na volbu akce - nějak jsem to nejprve nepochopil :)) mě v tom utvrzovalo. Pak jsem začal hrát a... nedokázal přestat, dokud jsem první epizodu nedohrál. V dalších epizodách jsem se doslova utopil!!! Tenhle strhující příběh vás prostě pohltí a nepustí ze židle! Tohle jsem prostě nečekal - WOW!!! Abyste mě nepochopili špatně, tak tady nejde o to, že by byl příběh nabitý šílenou fernetickou akcí plnou štřelby a výbuchů - to rozhodně ne! Naopak se hra většinu času odehrává v naprosto poklidném duchu, kdy máte na vše hromadu času a můžete si vše v klidu prozkoumávat a prokecávat postavy, jako v klasických adventurách typu Broken Sword, nebo Gabriel Knight a podobně. Ale ten rozvíjející se tajemný příběh a šíleně emotivní scény, to je prostě něco úžasného!
Příběh se odehrává ve fiktivním městě Arcadia Bay ve státě Oregon na západním pobřeží USA, kde studuje hlavní hrdinka hry - osmnáctiletá Max fotografii. Max je taková tichá, stydlivá puťka - tedy pro mě velká sympaťanda. :) Max usne v hodině a zdá se jí sen o tornádu, které srovná se zemí město. Po probuzení najednou zjistí, že má nadpřirozenou schopnost vracet čas o několik minut zpět. Díky téhle schopnosti se jí hned na začátku podaří zachránit život Chloe - své nejlepší kamarádce z dětství. Následně spolu tyhle velké kamarádky pátrají po Chloině blízké přítelkyni Rachel, která záhadně zmizela. Narazí přitom na záhadné dění okolo školy. A jak s tím souvisí sen o tornádu? Roztáčí se tak velmi silný a napínavý příběh. Přetáčení času přitom není jedinou unikátností hry. Během hry musíte provést obrovskou hromadu rozhodnutí, které mají PODSTATNÝ dopad na další děj hry. Když někomu třeba nepomůžete, tak vám to později dá sežrat. Vaše rozhodnutí mají například i vliv na to, jestli některé postavy zemřou (nebudu spoilovat :)). Díky možnosti přetáčení času si můžete i vybrat, která verze vývoje situace se vám líbí více, ale následky vašeho rozhodnutí mají jak okamžité, tak i dlouhodobé následky a na ty prostě nevidíte, dokud se k nim nedostanete. Pokud budete pokračovat ve hře a opustíte aktuální lokaci, tak už své rozhodnutí nezměníte. Opravdu to autorům hry muselo dát moc práce, vytvořit několik následujících verzí příběhu, pro různé eventuality! :0 Některé situace nemají jen dvě verze, jak můžou dopadnout, ale i 4. Například v jedné situaci může jedna osoba zemřít, bít zraněna nožem, postřelena, nebo se jí nic nestane a rozejdete se v dobrém. Pokud se vám pomocí vhodně zvolených odpověďí v rozhovoru s ní podaří odkrýt všechny 4 varianty vývoje situace, tak můžete donekonečna přetáčet čas a vybrat si jakoukoliv z těchto 4 variant a pokračovat v příběhu s ní. Později Max zjistí i jinou schopnost cestování v čase více do minulosti a bude tak moci..., ale to už raději nebudu prozrazovat, abych se nedopustil spoileru. :) Vracení času je sice super schopnost, ale Max postupně zjišťuje, že zahrávat si s časem je velice ošemetná věc a čím dál více se snaží díky téhle schopnosti konat dobro, tak se jí to více a více vymyká z rukou a věci spíše kazí, než aby je spravovala. Hra vás nepřestane zásobovat skutečně silnými momenty a nečekanými zvraty. Když si už myslíte, že šok, nebo moment, který jste právě ve hře zažili, bude ten největší z celé hry (nebo, který jste kdy v nějaké hře vůbec zažili), tak na vás hra vybafne ještě něco většího. Ke konci jsem se už fakt nedokázal zvednout ze židle, dokud jsem to nedohrál. :)
Hra má celkem 5 epizod, které vycházely postupně, ale teď už je kompletní. Ovládání je řešeno z pohledu třetí osoby. Jakmile se přiblížíte k aktivnímu předmětu, tak s ním můžete provádět různé akce. Ne, neděste se kovaní adventuristé, ovládání je naprosto hladké a příjemné. Žádné skákání po plošinkách nečekejte. :) Hra nemá ani klasický inventář. U sebe máte vždycky jen jednu věc (indikovanou v pravém horním rohu obrazovky), kterou v blízké době na něco použijete. Nečekají vás tedy orgie typu všechno na všechno. Hra se ukládá sama každou chvíli na checkpointech, takže se o ukládání nemusíte starat. Checkpointy sice nesnáším, ale tady vůbec nevadí. Hra je vcelku dost jednoduchá. I takový břídil, jako já jí prošel skoro jako máslem. Skoro - v jednom místě máte na tabuli třídit stopy pátrání a já musel kouknout do návodu. :) Ve hře sice můžete zemřít, ale v tu chvíli se zastaví čas a vy jej prostě jen vrátíte zpátky a dáte si větší pozor. Na konci každé epizody vás čeká porovnání vašich voleb s přáteli a všemi hráči na Steamu. Hra nehraje na takové filmové a herní klišé, které je snad v každé hře. Eh... řekl bych, co tím myslím, ale raději to říkat nebudu, ať si to okusíte sami. :) Ale právě taky kvůli tomu je ta hra tak úžasná. Kdyby tam to klišé bylo, tak by to myslím dost pokazilo celkový dojem ze hry. :)
Plusy:
První epizoda byla uvolněna zdarma, takže si hru může před koupí vyzkoušet každý - takhle si představuju demoverzi zdarma před koupí hry!
Strhující příběh, který chytne za srdce. Dle videí na YouTube jsem nebyl jedinej chlap, který v určitých chvílích ronil slzy. :)
Výborné, uvěřitelné a propracované postavy. Autorům se prodařilo nemožné a vytvořili prakticky umělé bytosti, které hráči prostě považují za reálné lidi, i když jsou to jen jedničky a nuly, nebo shluky 3D polygonů. To že kvůli nim opravdu hodně hráčů při hraní brečí a vytvořily se opravdu obrovské komunity fanoušků, které některé postavy vyloženě milují, mluví prostě za vše. :)
Příběh neuvěřitelně obohacuje podrobné prohledávání všech lokací, čtení různých dokumentů a prozkoumávání předmětů. Všechno dokonale zapadá do příběhu hry. Díky prozkoumání některých věcí se vám někdy přidá nové téma do konverzace s nějakou postavou a podobně. Prostě skvěle propracovaná hra.
Sympatická hlavní hrdinka. :)
Hudba se skvěle hodí do atmosféry hry. Sice nejsem na smutné ploužáky a mám raději rychlé odrhovačky, ale tady ta hudba je vážně fantastická a dokonale dotváří smutnou atmosféru hry! Ne nadarmo získal soundtrack této hry řadu ocenění.
Skvělý dabing. Role Max se zhostila Hannah Telle a Chloe skutečně famózní Ashly Burch.
Neoficiální čeština.
Hromada filmečků.
Znovuhratelnost díky různému vývoji po vašich rozhodnutích.
Hru lze po dokončení spustit v "collectible módu" ve kterékoliv lokaci chcete. Nemusíte tak hrát celou hru od začátku jen kvůli tomu, že se chcete někde na konci na něco podívat. Rozhodnutí v tomto módu nemají na vaši uloženou hru vliv. Jen nalezené achievementy.
U mě tedy nejlepší adventura všech dob 10/10!!! Ze hry se stal prakticky fenomén. Ty mraky a mraky videí na YouTube, ať už namodovaných v enginu hry, nebo hraných fanouškovských cosplayových filmečků prostě hovoří za vše (varuji - nejprve si hru zahrajte, ať vám videa neprozradí spoilery, to by byla vážně OBROVSKÁ škoda!!!). Hodně zábavné je taky sledování gamesplayů různých youtuberů a jejich šokovaných, nebo ubrečených reakcí na určité momenty ve hře! :)

Připravil jsem vám seznam nejzajímavějších videí, které jsem našel. Opravdu se na ně NEDÍVEJTE, dokud si hru nezahrajete!!!

Mínusy:
Grafika je sice na Unreal enginu, ale je vcelku zastaralá a málo detailní. Částečně to naštěstí zachraňuje stylizace do jakoby trochu komiksového stylu a výborný motion capture - animace pohybu postav jsou výborné. Časem si ale na svéraznou grafiku zvyknete a bude se vám líbit.
Mohl bych tady napsat, že je mi krajně nesympatická povaha druhé hlavní postavy Chloe, která je prostě drzá, nezodpovědná, anarchistická feťačka - takovéhle existence fakt nemám rád, ale prostě... stal se asi nějaký zázrak a já s ní fakt strašně soucítil a byla mi opravdu velmi sympatická. :) Holt se s ní život nemazlí.


Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
TAB - deník, telefon, ...
Levé tlačítko myši - na aktivním předmětu - táhni a pusť na volbu akce.
Pravé tlačítko myši - přetáčení času. Shift - urychlení přetáčení času.
Mezerník - přeskakování rozhovorů.
Ctrl - rychlé přetočení na poslední událost.


Cheaty:
Stačí můj vlastní návod. :)


Jistě jste na YouTube viděli plno videí ze hry, kde někdo prohodil postavy za jiné. Tak tady je návod, jak se to dělá. :)

Pak je tady Photographer Mod, který vám, mimo jiné, umožní volně ovládat kameru. Je to cheat table do univerzálního cheateru Cheat Engine. Pomocí volné kamery odhalíte některé triky vývojářů, takže když se vám bude třeba při rozhovorech zamlžovat v některých místech obraz, tak to není nějakým bugem, nebo chybou vaší grafiky, ale prostě v tu chvíli má kamera správně zabírat obličeje mluvících postav a jejich pozadí a ostatní věci okolo dostanou malou prioritu, tak jsou rozmazané, aby zbytečně nežraly výkon vašeho PC, když zrovna nejsou vidět.
Tip: můžete si hýbat s kamerou i v hlavním menu. :)


A nebo můžete zkusit tohle:
Otevřete soubor Documents\My Games\Life Is Strange\LifeIsStrangeGame\configLifeIsStrangeInput.ini a přidejte tam tyto řádky:
Bindings=(Name="T",Command="Talk")
Bindings=(Name="PageDown",Command="CycleCamera 1")
Bindings=(Name="PageUp",Command="CycleCamera -1")
Bindings=(Name="Home",Command="CycleCamera 0")
Bindings=(Name="K",Command="STAT FPS")

Pak ve hře použijte tyto klávesy:
K - ukáže FPS
Home - hlavní kamera
Page Up/ Page Down - cyklování kamerami.
T - příkazová konzole.

Raději ale dělejte experimenty v už dohrané hře, někdy se vám ovládání vymkne kontrole a už to nepůjde spravit - nahrání hry z menu nepomáhá. Možná tedy nebudete moci hrát dál! Sice se mi to ještě nestalo, dá se to spravit ukončením a znovuspuštěním hry, ale raději si na to dávejte bacha!
Vždycky před psaním do konzole umažte slovo "say", jinak to nebude fungovat!

Ghost - procházení zdmi (nejde zrušit).
PlayersOnly - zastavení času (vy se hýbat také nemůžete).
ShowDebug - ukáže vám, mimo jiné, i vaše současné koordináty v lokaci hry. Viz dále...
BugItGo x y z 0 0 0 - (místo x y a z zadejte umístění v aktuální lokaci, zjištěné v ShowDebug, tři nuly na konci jsou rotace vaší postavy, které se ale asi nepoužívají, takže tam dejte ty tři nuly).
Slomo x - místo x zadejte násobky rychlosti hry (1 je základ).
CycleCamera x - místo x zadejte +1, nebo -1 a rotujete kamerami, jako na PageUp a PageDown, ale tady vám to může pomoci při problémech.

Pohyb v cutscénách:
Během cutscén hráčova postava neexistuje, takže se nemůžete příkazem "Ghost" pohybovat. Následující instrukce vám poradí, jak se v cutscénách pohybovat (může způsobit pád hry, nebo jiné problémy).
Spusťte "PlayersOnly".
Klávesami PageUp, nebo PageDown můžete rotovat kamerami.
Spusťte příkaz: "DebugCreatePlayer 0". Vaše obrazovka se rozdělí na dvě a v jedné bude létající Max.
Spusťte příkaz "SSSwapControllers 0" a "DebugRemovePlayer 0". Obrazovka bude opět jen jedna, ale s létající Max.
Spusťte "Ghost". Nyní můžete s Max pohybovat volně. Kamera může být špatně umístěná a Max se s ní bude špatně ovládat. Můžete experimentovat s příkazy: BugItGo a klávesami PageUp/PageDown, abyste ji dostali pod kontrolu.


Life is Strange: Before the Storm

Oficiální stránky Můžete si zdarma přečíst český překlad e-knihy "Blue Angel" od fanouška hry. Příběh se nedrží příběhu Before the Storm a hodně věcí je tam dost jinak. A taky je to místy divoké porno. :)
Výrobce Deck Nine Games
Datum vydání 2017
Hodnocení 9/10
Plná Steam
Recenze 1. epizoda: Bonusweb a Zing (recenze čtenáře). 1. až 3. epizoda: Bonusweb, Tiscali Games a Zing. Farewell: Zing.
Návod Můj vlastní výtvor. :) Nově v něm mám odkazy na svůj YouTube kanál, kde mám hromadu videí, rozebírajících některé rozhodnutí ve hře a řešení některých věcí.

Doplněný český překlad důsledků vašich herních rozhodnutí.
Update Hra se updatuje sama přes Steam.
Čeština Už je hotový překlad první epizody, u druhé epizody se bohužel překladatelský tým rozpadl, tak už asi čeština nebude dokončena. :(

Nebo je zde překlad všech tří epizod. Tenhle ale není moc kvalitní. Překladatel má velké problémy s češtinou a hodně špatné je třeba psaní tvrdého a měkkého I. Taky je často něco přeloženo špatně. Třeba z Prescotta udělal bilionáře. Asi neví, že v angličtině znamená billion jen miliardu. :) Po dokončení bonusové epizody slibují ještě celkovou korekturu, tak snad seženou dobrého korektora, který tu tunu chyb opraví.
Multiplayer Ne
Editor Ne
Kompatibilita s Windows XP Ne
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK (Pouze 64 bit)
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OK (Pouze 64 bit)Recenze:

Prequel (děj odehrávající se před původní hrou), který se věnuje především vztahu Rachel a Chloe. Na tomto dílu, na rozdíl od připravovaného plnohodnotného druhého dílu, pracovala firma Deck Nine Games, ale poznat to prakticky není. I když použili jiný grafický engine (z Unrealu přešli na Unity), tak je grafika herních lokací naprosto maniakálně, puntičkářsky identická. Opravu nechápu, jak se jim tohle mohlo povést na úplně jiném enginu! No... zas tak identické lokace nejsou. Když jsem trochu porovnával jedno místo na skládce, tak bylo trochu jiné. Třeba u jedné strany autobusu je nějaké lešení, které tam předtím nebylo a podobně. Ale tak..., časem se tam to haraburdí prostě trochu přeházelo. :)
V první epizodě se toho nic moc neděje a pokud jste sledovali gameplay videa před vydáním hry, tak v podstatě děj první epizody znáte skoro celý. Asi bych se na ty gameplaye měl přestat dívat, abych nebyl spoilovaný. :) Hrajete za Chloe, jejího dabingu se tentokrát zhostila jiná dabérka (Rhianna DeVries), takže je její hlas sice jiný, ale vcelku podobný té původní a celkem rychle si zvyknete. Navštívíte celou řadu známých lokací: domov, školu, vrakoviště a potkáte i hodně známých postav: matka, otčím, učitelka, ředitel, Nathan, Viktorie, Samuel :) ... a taky nějaké nové. Chloe nejprve náhlý zájem o kamarádství ze strany Rachel (premiantce školy) nechápe, protože je jejím naprostým opakem, ale prostě znáte to - protiklady se přitahují. :) Ve hře si zahrajete i stolní hru na motivy Dungeons & Dragons, jejíž děj dostane díky břitkému jazyku Chloe poněkud nezvyklý průběh. :) Zahrajeme si taky s Rachel v divadelním představení a nakonec skončíme u Rachel doma, kde dojde k překvapivému odhalení... Odhalení? Eh... nemyslel jsem odhalení jako... nebo že by? :) Děj třetí epizody dostává jiné grády, než celkem poklidné první dvě a tak bude horko. :) Stejně, jako měla Max v oblibě si fotit zajímavé věci, tak Chloe má zase zálibu po některých věcech kreslit fixou své malůvky. Za to opět získáváte na Steamu achievementy. Hra je opět velmi jednoduchá, žádné složité úkoly, jako v jiných adventurách nečekejte. O řešení úkolů tu rozhodně nejde, je to v podstatě zase spíše interaktivní film, kde je hlavní vaše rozhodování v hromadě věcí a následné důsledky těchto rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že by závěr tohoto prequelu měl ladit s původní hrou, se ani nemůžou konat nějaké velké věci s dalekosáhlými důsledky. Vývojáři měli v tomhle prostě svázané ruce. Ač jsem se třeba snažil maximálně tlačit Chloe k tomu, aby se udobřila s otčímem, tak to stejně nemělo cenu. Měla svou vlastní hlavu. :) Prostě musela být respektována návaznost původní hry. Bohužel díky absenci přetáčení času už nemůžete své rozhodnutí změnit, pokud si to rozmyslíte. Novinkou jsou takové slovní souboje, kdy se s někým chytnete a musíte volit odpovědi rychle v krátkém časovém limitu. Důsledkem každého vašeho výroku se ukazatel pohybuje směrem k prohře, nebo výhře tohoto slovního souboje. Délka mého hraní první epizody bez jakýchkoliv záseků a při proklikávání všech předmětů ve všech dostupných lokacích mi zabrala 4,8 hodiny, druhá epizoda mi travala 3,8 hodiny, třetí epizodu jsem prošel za 3,7 hodiny a bonusový Farewell asi za hodinku. Délku lze opět také navýšit o kochání se na určitých místech, jako v prvním dílu, kdy si Chloe třeba sedne na bednu a jen tak sedí a přemýšlí, nebo poslouchá muziku. Hra se ukládá sama do rozumně umístěných checkpointů a nemůžete zemřít. Na konci vás opět čeká porovnání vašich rozhodnutí s ostatními hráči hry na internetu. Po zavření obrazovky s těmihle statistikami u poslední třetí epizody ještě čekejte další video, ze kterého vás bude mrazit. :) V bonusové epizodě Farewell, která je součástí DeLuxe verze hry se opět vrátíme do role Max. Epizoda se odehrává během posledního dne, stráveného s Chloe (opět se vrací původní dabérka Ashly Burch), než Max odjede s rodiči do Seattlu. Díval jsem se na mapu USA a překvapilo mě, že Oregon a Seattle je od sebe opravdu jen kousek, tak nechápu, proč z toho dělají takovou tragédii. Max mohla klidně do Oregonu jezdit na víkendy. :) Původně jsem myslel, že jsou ty místa na opačných stranách USA. Max je tedy 13 a Chloe 14 let a začnou si hrát zase na piráty. Možná příběh této bonusové epizody vypadá infantilně - hrát si s malýma holkama na piráty, ale... :) Ono vás taky dostane to, že je to naposled, co se s oblíbenými hrdinkami setkáváte. V druhé sezóně Life Is Strange už totiž nebudou a příběh bude o někom úplně jiném. Kvůli téhle smutné věci má ono hraní poněkud smutný nádech. Fňuk. :( A to ani nevíte, že... :) Ono by vůbec nebylo špatné, si hru zahrát, aby navazoval příběh tak, jak se odehrával: nejprve Farewell, Before the Storm a pak teprve původní hru.
Plusy:
Vypadá to na důstojné pokračování skvělé hry. Sice se v první, ani druhé epizodě neděje nic moc velkého, ale třetí epizoda už to rozjíždí více, Chloe i Rachel to pěkně schytají a několika lidem poteče krev! :) No... v prvních dvou epizodách se nic moc neděje... možná si pobrečíte dost, protože citové výlevy hlavních protagonistek jsou někdy dosti vyhrocené a slziček jim ukápne hodně. :) Chloe pořád smutní po jejím milovaném otci, který zahynul při autonehodě a hádá se s novým partnerem své matky. Ale to už víte z původí hry... Rachel zase k smrti nenávidí svého otce, kterého dříve milovala. Hra obsahuje taky pár lekaček, u kterých se ale nakonec ukáže, že to byl jen sen. Ve hře je také pár míst, které jsou celkem humorné. :) Hra fantasticky doplňuje původní hru - vše na sebe dokonale navazuje. V nastavení je možné nastavit velikost titulků. Velice dobrá věc. Zrovna nedávno jsem hrál nejmenovanou 3D akci (F.E.A.R.), kde byly titulky opravdu mikroskopické, takže je v zápalu akce bylo číst prakticky nemožné.
Hru lze po dokončení opět spustit v "collectible módu" ve kterékoliv lokaci chcete. Nemusíte tak hrát celou hru od začátku jen kvůli tomu, že se chcete někde na konci na něco podívat. Rozhodnutí v tomto módu nemají na vaši uloženou hru vliv. Jen nalezené achievementy.
Jsem rád, že hra nakonec (velice překvapivě - zprvu to tak nevypadá, ale těch posledních doslova pár vteřin... :))) ) dodržela jisté pravidlo, zavedené původní hrou. Ano, mluvím o tom klišé, o kterém jsem psal u původní hry. Někteří už možná tuší, co to je. :)
Mínusy:
Grafika nedoznala žádných kvalitativních změn a je prakticky totožná s původní hrou. I když je to kvůli atmosféře starých známých lokací spíše dobře... Náhradní dabérka Chloe sice není úplná tragédie, ale na Ashly prostě nemá. Za všechno může stávka dabérů v USA za větší platy, které se původní dabérka účastnila. Ovšem nová dabérka má i opravdu skvělé momenty. Třeba ve třetí epizodě, když vysvětluje panu Amberovi, co se stalo, tak se asi fakt musela vyhecovat k tomu, aby se opravdu rozbrečela. Její hlas v té scéně zní opravdu realisticky - taková kombinace šoku z toho, co právě zažila a vzlyky - excelentní výkon! Při délce hrací doby 4,8 hodiny, 3,8 hodiny, 3,7 hodiny a bonusová asi jen 1 hodina to je celkem krátká hra, ale to kompenzuje sympaticky nízká cena. Ve hře nejsou žádné až tak moc závažné rozhodnutí (v prvním díle na vašich volbách třeba záviselo, jestli někdo přežije). Hlavní téma, okolo kterého se děj celé hry točí je takové nějaké telenovelové. Hromada voleb odpovědí je v podstatě stejná, jen trochu jinak řečená, takže je úplně jedno, co vyberete. Většinu hry sledujeme v podstatě jen takovou lesbickou romanci. Ale tak, co je špatného na lesbické romanci? :) Jako je fajn, vrátit se zase do Arcadia Bay, mezi známé postavy a hrát za oblíbenou Chloe, ale prostě se to brilantnímu prvnímu dílu nemůže rovnat, ale skvěle to doplňuje původní hru.


Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
TAB - deník, telefon, ...
Levé tlačítko myši - na aktivním předmětu - drž a vyber W, S, A a D volbu.
Pravé tlačítko myši - chvíli držet - Chloe se podívá na ruku, kde má napsán aktuální úkol.
Mezerník - přeskakování cutscén.


Cheaty:
Freecam Workshop - sada nástrojů, pomocí kterých si můžete volně hýbat kamerou a dělat fotky z různých úhlů a podobně. Jedná se o cheat table do univerzálního cheateru Cheat Engine.

The Awesome Adventures of Captain Spirit

Oficiální stránky
Výrobce DONTNOD Entertainment
Datum vydání 2018
Hodnocení 9/10
Plná Steam - ZDARMA!!!
Recenze Zing.
Návod Můj vlastní výtvor. :)
Update Hra se updatuje sama přes Steam.
Čeština Již brzy.
Multiplayer Ne
Editor Ne
Kompatibilita s Windows XP Ne
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK (Pouze 64 bit)
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OK (Pouze 64 bit)


Recenze:

Velké překvapení očekávaného Life is Strange 2! Již 25. června vyšel tenhle krátký příběh, který se odehrává ve světě LiS 2.

Trailer

krátký rozhovor s tvůrci

a rozhovor, během kterého běží gameplay hry

Jedná se o takový prequel k nové sérii. Prakticky takový Farewell č.2. Některé volby, které v něm uděláte, budou mít vliv na dění v samotném LiS 2 - půjde importovat uložená hra. Nevím, které volby by mohly mít nějaký vliv, ale řekl bych, že asi jen způsob závěrečného rozhovoru se sousedkou. Dokonce jsem se někde dočetl, že mají mít vliv i volby z prvního dílu! To zní opravdu velmi zajímavě.
Děj se opět odehrává v Oregonu, ale tentokrát v reálném městečku Beaver Creek 2 týdny před Vánoci. Hrajete za 10-ti letého Chrise, který žije sám s tátou Charlesem Eriksenem, po smrti své matky Emily (Wyatt). Jeho táta tu smrt těžce nese, tak se celkem často nalije, ale když je zrovna střízlivý, tak se chová ke Chrisovi pěkně. :)  Chris si rád hraje na superhrdinu se superschopnostmi. Tyhle "superschopnosti" jsou, jak brzy zjistíte, jen na oko, takže třeba když svými "superschopnostmi" zapnete televizi, tak následně uvidíte, že jste ji ve skutečnosti zapli dálkovým ovladačem a podobně. :) No... i když... :) Hra je plná skrytých odkazů a možností, takže se vyplatí vše důkladně prozkoumávat. Myslel jsem, že odkazy na první díl budou jen drobné easter eggy, ale těch odkazů je docela hodně. Třeba zajímavá knížka v knihovně, nebo dopis z Blackwellu v dílně. Řekl bych, že nás vývojáři pěkně tahaj za fusekli s tím, že tvrdí, že se hra odehrává v jiném světě a hrdiny z jedničky nepotkáme. Prostě bych řekl, že spojení s jedničkou bude nakonec opravdu velké a setkání s nějakou známou postavou bude šílené WTF?!!! :) Ve hře jsou i dvě akční minihry, které spočívají v urputném klikání levým tlačítkem myši. Je to ale naštěstí strašně jednoduché, když jen klikáte jedním tlačítkem a nemusíte tak divoce přehmatávat na jiné, jako v Detroit: Become Human. Druhá z těchto miniher se ani snad nedá vyhrát - asi to tak má být. Hra mi trvala při prvním hraní a při pečlivém průzkumu všeho 2,7 hodiny.  Po zveřejnění prvních informací se mezi fanoušky vyrojilo mnoho spekulací, že mrtvá Chrisova matka je Max a jeho otec Frank.... :) no, nechme to být. :) Já bych řekl, že v LiS 2 budeme hrát za dospělého Chrise. :) I když se mi nezdá, že by byla hra zasazena takhle do budoucnosti, protože Chrisovi by bylo, řekněme třeba 18 let, až někdy v roce 2025 (hra se odehrává v roce 2017). Takže to na Chrise asi nevypadá. Tak budeme hrát za jeho otce, nebo dokonce matku a na konci hry se obětujeme a zemřeme. :) Ale zase takhle prozrazovat dopředu, že naše postava na konci zemře není moc dobře. No uvidíme... :)
Plusy:
Grafika je taková ostřejší a detailnější, než v jedničce, ale pořád si zachovává takový kreslený vzhled. Navíc venkovní zasněžená lokace je prostě kouzelná!
Hrou opět provází typická skvělá LiS melancholická hudba.
Příběh se vyvíjí slibně. Dětinské hrátky malého kluka se mísí s tvrdou realitou života - co se z tohodle vyvine? :)
Jsem rád, že autoři neopustili skutečný, normální, uvěřitelný svět a nezměnili ho na nějaký crazy postapokalyptický s miliony zombií na každém kroku, jako Walking Dead a podobně.
Sice se to nezdá, ale při opakovaném hraní pořád nacházíte skryté možnosti a rozhovory, které jste při předchozím hraní neobjevili.
A to nejlepší na konec. Tenhle krátký úvod do nového světa Life is Strange 2 je zcela... ZDARMA!!! Tak neváhejte a hrajte!

Mínusy:
Hra mi při každém spuštění tvrdí, že nemám dostatek paměti na grafické kartě. Mám 2GB (GTX 660Ti), což splňuje minimální požadavky. Ani nevíte, jak jsem byl v šoku, že si tu hru do upgradu grafiky nezahraju. :) Naštěstí se pak spustí bez problému a běží taky celkem bez problému s nejvyšším grafickým nastavením. No... celkem, trochu to občas zaškube, takže je lepší přepnout z ultra high na high. Už by to chtělo upgrade grafiky. :)
Hra obsahuje protipirátskou ochranu Denuvo. Chápete to u hry zdarma? Já taky ne.
Hra má jen jednu ukládací pozici, kterou musíte při opakovaném hraní přepisovat.


Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Levé tlačítko myši - interakce.
Kolečko myši - výběr akce s předmětem, nebo odpovědi v rozhovoru.
E (na označených místech) - použití "superschopnosti".
Tab - úkoly.
I - inventář.
Mezerník - přeskakování animací.
C - přepínání kamery za levé a pravé rameno.


Cheaty:
Viz. můj vlastní návod.

Freecam Workshop - sada nástrojů, pomocí kterých si můžete volně hýbat kamerou a dělat fotky z různých úhlů a podobně. Jedná se o cheat table do univerzálního cheateru Cheat Engine.


Life is Strange 2


Oficiální stránky

Výrobce Dontnod
Datum vydání Epizoda 1: Roads: 26.9.2018
Hodnocení (9)/10
Plná Steam
Recenze Zing a Bonusweb.
Návod Nahrávka mojí první hry na YouTube. :)

Můj návod, který je ale spíše než návodem, takovým seznamem zajímavých věcí, na které jsem ve hře narazil. :)
Update Hra se updatuje sama přes Steam.
Čeština Ne
Multiplayer Ne
Editor Ne
Kompatibilita s Windows XP NE.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OKRecenze:

Takže, dámy a pánové, právě jsem dohrál dlouho očekávanou první epizodu druhé série excelentního výplachu slzných kanálků s názvem "Roads" a musím říct, že to vypadá dost dobře. Mé hraní epizody, při kterém jsem se snažil prozkoumávat všechno, aby mi neunikly žádné podrobnosti, trvalo cca 3 hodiny a 50 minut (důkaz místo slibů :) ). Musím říct, že po prvních informacích o hře jsem byl poněkud skeptický, ale věřil jsem Dontnodu, že nezklamou a překvapivě to vypadá, že jsem Dontnodu věřil správně. Mé obavy pramenily samozřejmě z toho, že už neuvidíme hrdinky prvního dílu Max, nebo Chloe, ale úplně jiný příběh s novými postavami a taky dva kluci v hlavních rolích. Musím ale uznat, že nový příběh má fakt šťávu. Délka epizody je sakra nadprůměrná a zažijeme v ní mnoho odlišných situací v odlišných prostředích. Začínáme na předměstí Seattlu, kde klasicky šmejdíme ve svém bytě, pak se ocitnem na dlouhých cestách kolem silnice, v lese, u řeky, u benzinky, až skončíme v motelu, ze kterého pokračujem dál. Zajímavých věcí se nám taky stane docela hodně. Jedna situace dokonce vypadá, jako v poslední epizodě prvního dílu - dostanem se do sakramentských potíží! :)
Možná vás bude zajímat, jestli jsou ve hře i nějaké odkazy na první díl. Ano, jsou a ne tak ledajaké. :) Na začátku hry se vás hra zeptá, jestli jste hráli jedničku a na vaše závěrečné rozhodnutí (nepotvrdily se tak informace, že vám hra sama ošahá sejvy). Už v první epizodě má tahle volba efekt! Až se tam dostanete, tak to poznáte - garantuji! Na druhý den jsem se podíval na YouTube, jak vypadá situace při druhé volbě. Podobně... a na konci rozhovoru je vždycky jeden krátký záběr na jednu ceduli. Při druhém konci opravdu creepy! :)
A teď konečně k příběhu. Příběh se odehrává 3 roky po původní hře v Seattlu. Začíná 28. října 2016 na Halloweena. Spekulace o tom, že hlavními postavami budou mexičtí migranti Sean (16 let) a Daniel (9 let) Diazovi, kteří mávali Chrisovi v závěru Captaina Spirita se potvrdily. Sean se po návratu ze školy chystá na halloweenskou párty plnou chlastu, trávy a ženských - prostě klasický puberťák, ale na party nakonec nedojde, protože hned v úvodu hry dojde k podivné tragické události, po které musí oba bratři opustit dům a utíkat před policií, protože to co se opravdu stalo, by jim velice těžko vysvětlili, protože to nedokáží vysvětlit ani sami sobě. Ano, opět se bude jednat o podivné nadpřirozené schopnosti. Bratři se tedy vydají pryč z města a budou se snažit dostat do mexického města Porto Lobos, ze kterého pocházejí. Ovládáme staršího Seana a Daniel chodí nezávisle s námi a zkoumá lokace. Při interakci můžete třeba předmět prozoumat sami, nebo spolu s Danielem a jinak s ním kooperovat. Budování vztahu a výchova mladšího bratra je jedním z pilířů hry. Daniel je totiž dost nezbedný a Sean ho musí krotit. Na různých místech můžete dělat třeba špatné věci: něco poškozovat, nebo krást a dávat tak Danielovi špatný příklad. Stejně jako měla Max zálibu ve fotografování a Chloe v kreslení graffiti, tak Sean má zase zálibu v kreslení. Na některých místech si můžete sednout, zmáčknout a držet levé tlačítko myši nad scénou pro zapamatování a pak sklonit pohled k papíru a za držení tlačítka myši šoupat myší sem a tam - Sean automaticky nakreslí obrázek.
Opět máte možnost volit různé volby, které podstatně ovlivní další příběh. Zatím jsem si ale nějakých podstatných důsledků nevšiml, takže se dočkáme až v dalších epizodách.
Hra bude mít ještě 4 další epizody, které budou vycházet postupně během několika měsíců. Jsem zvědavý, co se ještě v příběhu bude dít, protože v první epizodě se toho stalo docela hodně - epizoda je doslova nacpaná k prasknutí. V závěrečné upoutávce je už zima, tak očekávám setkání s Chrisem z Captaina Spirita. :) A jen takové upozornění - Sean s Danielem nebudou cestovat sami. :)
Plusy:
Doufejme, že se hra opět povede tak, jako jednička. Vývojáři budou mít svou vlastní laťku, nastavenou prvním dílem, proklatě vysoko. Ta laťka totiž není ani u stropu, ta už se prorvala půdou a trčí ze střechy!
Originální pojetí příběhu, kde nejsme vázaní na jedno místo, ale neustále cestujeme do nových lokací.
Interakce s mladším bratrem, utváření vztahu s ním a jeho výchova.
Odkazy na první díl a Captaina Spirita. Chrise jsme sice (ještě) neviděli, ale některé věci na věci z něj odkazují. :) Samozřejmě hra svými vtípky odkazuje i na další hry, filmy a podobně.
Soundtrack je opět velmi povedený - klasicky melancholická hudba.
Po shlédnutí titulků jsem zjistil, že v Dontnodu, nebo kooperujících firmách pracují i nějací Češi: Simon Svoboda, Kochánek, Tomáš Jelínek a Horváth. :)
Hru lze po dokončení opět spustit v "collectible módu" ve kterékoliv lokaci chcete. Nemusíte tak hrát celou hru od začátku jen kvůli tomu, že se chcete někde na konci na něco podívat. Rozhodnutí v tomto módu nemají na vaši uloženou hru vliv. Jen nalezené achievementy.
Mínusy:
Grafika obličejů postav se mi zdá celkem špatná, nevýrazná, nijaká. Přitom i v Captainu Spiritovi byly obličeje propracovány lépe. Jedinou výjimkou je Daniel, který vypadá nejlépe.
Hodně hráčů kritizuje, že ve hře již nejsou Max a Chloe, nebo alespoň jiné holky, ale já bych to tak neodsuzoval, třeba budeme ještě překvapeni, co se z toho vyvine za příběh. :) I když za holku nebudeme hrát, tak určitě nějaké holky potkáme. Třeba ve hře vystupuje celkem šikovná šikmooká Lyla, nebo budeme v kontaktu se Seanovou holkou Jenn. :)
Nějak si dost nedovedu představit, jak tak bude hra probíhat, když budou kluci pořád na cestách. V jedničce jsme se pohybovali po několika lokacích, které jsme za chvíli znali, jako své boty. Četli dokumenty, zkoumali věci, prokecávali postavy,... Jestli budeme na cestě do Mexika, tak budeme neustále přicházet do nových a nových neznámých lokací, osoby na prokecání budou taky pořád nové a nové, takže si k žádné moc nevybudujeme nějaký vztah, když ji stejně za chvíli zase necháme za zády a půjdeme dál a dál... Mě tohle nějak nesedí, já bych raději byl v uzavřeném prostoru několika lokací a prováděl tam různé interakce... No uvidíme.
U většiny voleb v rozhovorech nejsou velké rozdíly. Hodně voleb je skoro stejných, jen jinak řečených.
Na mojí obstarožní GeForce GTX660Ti s 2GB paměti jsem musel snížit detaily na LOW, protože to místy dost škubalo a ovládání bylo nějaké nepříjemné. Pak jsem ale přišel na to, že stačí přepnout framerate z "Unlimited" na 30 fps a už můžu dát klidně "High" a šlape to docela dobře. :)
Mé obavy, které jsem měl od chvíle, co jsem se dozvěděl, že jsou naše postavy mexičtí migranti se bohužel potvrdily a už během první epizody jsme dvakrát konfrontováni s xenofoby. Snad už dál nebude hra hrát na lacinou antiTrump propagandu. :(
Jsem nerad, že moje prognóza o tom, že hlavní padouch je první člověk, na kterého ve hře narazíme se asi nevyplní. Lyla vypadá neškodně... no... hlavní padouch jedničky taky vypadal neškodně. :)


Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Levé tlačítko myši - interakce/ výběr možností.
Kolečko myši - výběr akce s předmětem, nebo odpovědi v rozhovoru.
Q - zaměření se na Daniela (někdy se na něj dá i zavolat - pokud se vám ztratí).
Tab - inventář.
Pravé tlačítko myši, nebo Mezerník - přeskakování animací.


Cheaty:
Opět tady máme FreeCam mód, kde si můžete libovolně pohybovat s kamerou - cheat table pro univerzální cheater Cheat Engine.

Program Cheat Engine lze také použít na peníze, ale je to trochu složitější. Program je nutné nastavit trochu jinak, aby požadovaný údaj našel:
1. Nastavte 'Scan Type' jako: 'Exact Value'.
2. 'Value Type' jako: 'Float'.
3. V možnostech, co vám naskočí vpravo nastavte: 'Rounded (default)'.
4. Dále už postupujte klasicky, ale s tím, že můžete do čísel psát i tečky, takže můžete hledané peníze, jako třeba "$3.20" hledat jako hodnotu "3.20". Výsledná hodnota, kterou najdete je třeba i "3.1999999...", takže se nedivte. :)