Field of Glory

Nejstarší díl není na GoGu ani Steamu, ale dá se koupit na oficiálních stránkách, nebo na Matrix Games. Bojiště je s hexovými políčky. Nezkoušel jsem, ale možná to zkusím. :)


Field of Glory 2Field of Glory: Empires


Field of Glory 2

Oficiální stránky
Výrobce Byzantine Games / Slitherine Ltd.
Datum vydání 2017
Hodnocení 8/10
Plná GoG.
Recenze Zing.
Návod Není.
Update Není.
Čeština Není.
Multiplayer Ano.
Editor Ano.
Kompatibilita s Windows XP Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OKRecenze:

Skvěle propracovaná tahová strategie ze starověkého antického období. Bitvy armád probíhají na mapě se čtvercovými políčky.
Hrát lze 5 kampaní: Caesar, Hannibal, Pontus, Pyrrhos a základní kampaň Field of Glory 2. Kampaně jsou řešeny způsobem, že mezi bitvami dostanete na výběr ze dvou možností dalšího postupu. Žádná strategická mapa světa ve hře není.
Kromě kampaní lze hrát i samostatné bitvy. Historické (Epic), kde je  jeden balík s názvem Rise of Rome (další přidávají až DLC) s 12 bitvami. Rychlé, kdy se vám nějaká sestaví automaticky. Bitvy lze exportovat i z Field of Glory: Empires - tohle zřejmě přidal nějaký update, protože Empires je novější díl série. Ani nevím, proč by někdo ty bitvy exportoval, když je může hrát rovnou tam. ??? Poslední singleplayerovou možností je samozřejmě vlastní bitva, kterou si můžete nastavit dle vlastních preferencí. Vojáky lze vybrat z 50 národů antického světa a to u některých národů i varianty vojska z různých časových období až do roku 400 po Kristu. Nastavit si můžete i body pro nákup armády - jak pro vás, tak pro protivníka a ovlivnit tak, kdo bude mít přesilu.
Vlastní bojový režim je neuvěřitelně propracovaný. Vliv na výsledek souboje má třeba terén, morálka, natočení jednotky (když třeba vpadnete protivníkovi do zad, nebo do boku). Otáčení některých typů jednotek s uzavřenou formací je obtížné a vyžádá si všechny pohybové body jednotky v daném tahu, ale někdy se prostě vyplatí. Vliv má taky náhoda, tak jste někdy svědky neuvěřitelných zvratů. :) Různé vychytávky a osvětlení principů si můžete shlédnout v tomto longplayi z games.cz (v češtině).
Multiplayer:
Ke hraní po internetu je třeba se registrovat. Lze hrát historické bitvy (12 v základní hře), nebo sestavit bitvu dle sebe.
Plusy:
Hra je překvapivě chytlavá, do bitvy se zažerete a nedokážete vstát, dokud ji nedohrajete. :)
Neuvěřitelná propracovanost herních mechanik.
Editor misí.
Mínusy:
Velká obtížnost.
V kampaních chybí nějaká strategická část na mapě světa, jako mají Total War hry.
Kampaně jsou řešeny takovým jednoduchým způsobem, kdy máte po každé bitvě jen 2 možnosti, jak postupovat dál a jde se do další bitvy.
Grafika je celkem jednoduchá. Třeba vyvýšení terénu nejsou moc vidět.DLC:
Immortal Fire (2017):
8 nových frakcí, 10 jednotek, 30 armylistů, 10 historických bitev, 24 rychlých bitev, 4 historické kampaně, 1 speciální kampaň za Alexandra Makedonského - co kdyby...
Legions Triumphant (2018):
10 nových frakcí, 19 jednotek, 24 armylistů, 10 historických bitev, 36 rychlých bitev, Expanded Custom Battles module, Expanded Sandbox Campaign module, 4 historické kampaně.
Age of Belisarius (2018):
11 nových frakcí, 17 jednotek, 29 armylistů, 6 historických bitev, 4 historické kampaně a další....
Rise of Persia (2018):
12 nových frakcí, 32 jednotek, 21 armylistů, 6 historických bitev, 35 rychlých bitev, Expanded Custom Battles module, Expanded Sandbox Campaign module, 4 historické kampaně, Mixed units with front-rank spearmen, back rank archers.
Wolves at The Gate (2019):
19 nových frakcí, 55 jednotek, 76 armylistů, 6 historických bitev, 74 new Quick Battles Expanded Custom Battles module, Expanded Sandbox Campaign module, 6 historických kampaní, New Allies feature added in accompanying game update

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - poslat jednotku.
Kolečko myši - zoom.
Držení pravého tlačítka myši a pohyb - otáčení bojištěm.
Cheaty:
Jdou editovat početní stavy jednotek pomocí univerzálního cheateru Cheat Engine. Je to ale piplačka, protože musíte hledat a editovat každou zvlášť. Početní stavy vám ale nepomůžou proti špatné morálce, takže se vám může i plná jednotka dát na zbabělý úprk. :)

Dá se i zvýšit počet bodů na nákup jednotek před bitvou, ale autoři na jednom fóru říkají, že větší množství jednotek v bitvě, než hra normálně dovoluje, způsobuje hře nějaké technické problémy, takže s rozumem. :)

Pak jsem ještě našel ve složce "Core" soubor "ArmyList.txt", ve kterém si můžete měnit počty jednotek v přednastavených armádách.
Například, když chcete změnit stavy jednotek vaší římské armády ve verzi 105-25 před Kristem (BC), tak hledejte řádky:
// 105-25 BC
[LR_ROMAN]Field of Glory: Empires

Oficiální stránky
Výrobce Byzantine Games / Slitherine Ltd.
Datum vydání 2019
Hodnocení (9)/10
Plná GoG.
Recenze Tiscali Games.
Návod Není.
Update Není.
Čeština Není.
Multiplayer Ano.
Editor Ano.
Kompatibilita s Windows XP Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OKHru ještě nemám k dispozici - recenze není kompletní!
Recenze:

Tento díl k tahové bitevní části přidává i velkou strategickou mapu světa, jako má třeba série Total War.
Multiplayer:
xxx
Plusy:
Konečně kampaň na mapě světa.
Mínusy:
Uvidíme.DLC:


Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.


Cheaty:
Univerzální cheater WeMod obsahuje nějaké cheaty na strategickou část.