Age of Empires + Rise of Rome

- První díl je po všech stránkách horší a dnes jej nemá cenu kupovat.


Age of Empires 2: The Age of Kings

Age of Empires 3 + The Warchiefs

- Třetí díl je sice hodně vyhypovaný, ale dle mého názoru stojí za starou bačkoru. Naprosto tuctová RTS, jakých jsou miliony...


Age of Empires Online

- Nejnovější pokračování je pouze multiplayerové. Sice se v něm dá hrát i kontinuálně (tzn. že základnu, co si v jedné hře postavíte, budete mít pořád dál a nemusíte ji v každé hře stavět znovu), ale já na MP hru strategií moc nejsem - pořád prohrávám, jelikož jsem lama. :)

Age of Empires 2 HD EditionAge of Empires: Definitive Edition
Age of Empires 2: Definitive Edition
Age of Empires 2: The Age of Kings

Oficiální stránky
Výrobce Ensemble Studios/ Microsoft
Datum vydání 1999
Hodnocení 7/10
Plná CD
Recenze Score 70, Level 10/99, PPK 22/2000 a z Bonuswebu
Návod Score 72, nebo Score CD 97 a z Bonuswebu
Update AiFIX, mise a kampaně.
Čeština na Bonuswebu (AoE2 i CQ)
Multiplayer Ano
Editor Ano
Kompatibilita s Windows XP OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK (Grafické kazy spravíte dle tohoto návodu, nebo zde mám rovnou tenhle soubor pro 64 bitové Windows 7. Stačí spustit a potvrdit.)
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OK
Stáhněte si a nainstalujte:
Download CD 2.0a patch (crack - k rozjetí originální hry) - Age of Empires 2
Download CD 1.0c - CD 1.0e version changer - The Conquerors

Dále si můžete nainstalovat i patch pro The Conquerors na vyšší rozlišení.


Recenze:
Skvělá stavěcí/ bojová strategie od Microsoftu, která je klasikou ve svém žánru a další středověké RTS s ní jsou porovnávány. Jedná se o klasickou strategii, kde vesničané rubou stromy, pěstují obilí, nebo sbírají plody či těží suroviny v dolech a z takto získaných zdrojů staví budovy, v nichž lze cvičit jednotky, se kterými ničíte nepřítele. Zdroje jsou 4: dřevo, jídlo, zlato a kamení. Na postavení je hromada velmi hezkých a užitečných budov či jednotek. K vynalézání hodně vynálezů a upgradů. Zahrát si můžete 5 kampaní: William Wallace (výuková), Johanka z Arku, Barbarossa, Čingis Chán a Saladin. Dále je v nabídce Random map, v níž se dá nastavit až 7 protivníků (lze je dělit do týmů bojujících spolu), kterýkoli z 13 národů (Britové, Byzantinci, Keltové, Frankové, Gótové, Číňané, Japonci, Mongolové, Peršané, Saracéni, Germáni (Teutons), Turci a Vikingové), nastavit velikost a typ mapy a další nastavení hry a můžete hrát. Dalším režimem je Regicide v němž máte zabít nepřátelského krále a ubránit svého. Posledním herním režimem je Death Match v němž máte na startu velké množství surovin a můžete tedy rychle vybudovat infrastrukturu a chrlit jednotky pro boj. Dále hra obsahuje velmi dobrý editor na tvorbu vlastních misí.
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát: sériovým propojením, modemem, protokoly IPX a TCP/IP, nebo po LAN síti. Nabídka internetového připojení TCP/IP ovšem nespustí, jak je to jinde zvykem, přímo browser běžících her na serveru, ale bude po vás chtít jméno, nebo IP adresu druhého počítače. Na klasické internetové hry je ve hře volba MSN Gaming Zone. Ani pomocí té si ovšem dnes nezahrajete, protože hraní AoE 2 na tomto serveru bylo v červnu 2006 ukončeno. Hrát ale můžete pomocí Gamespy Arcade. Stačí si jej nainstalovat, nainstalovat hru, Gamespy ji automaticky najde a po kliknutí na ni zobrazí klasické lobby s běžícími hrami a můžete hrát. V době mého testování (r. 2009) bylo připojeno 76 hráčů, takže se hra ještě hodně hraje. Při nastavování multiplayerové hry je nastavení stejné jako u Random map v singleplayeru.
Plusy:
Velmi hezká grafika, mnoho budov, vynálezů,... Volná hra, kde nejste svazováni nějakým úkolem od level designéra a hrajete si jak chcete. Velký výběr národů. Super editor map a misí. Prostě klasika žánru, jak má být!!!
Mínusy:
Umělá inteligence jednotek je taková nic-moc a občas se někde zakousnou.


Datadisky:
The Conquerors
(2000, CD, recenze: Level 9/2000, PPK 24/2000, z Tiscali Games a z Bonuswebu, Update: mapy a kampaně, v1.0c a neoficiální v1.0e (nutný ke hře po internetu - zabraňuje cheatování)): Datadisk přidává 4 nové kampaně: Attila the Hun, El Cid, Montezuma a Battles of the Conquerors. Druhou možností je Standard game. To je v podstatě Random map. Maximum 7 protivníků na mapu zůstalo zachováno, přibylo 5 nových národů (Hunové, Aztékové, Korejci, Mayové a Španělé) a při výběru mapy lze vybrat i mapy tvarované podle některých částí skutečného světa. Pokud se divíte, kde se ztratily režimy Regicide a Death Match z původní hry, tak ty se přesunuly do nastavení Standard Game a navíc k nim přibyly nové herní módy: Turbo Random map, Scenario, King of the Hill (kontrola monumentu uprostřed mapy), Wonder race (nebojový, první kdo vybuduje div vyhrává) a Defend the wonder. Celkem tedy 8 režimů. Multiplayer: Multiplayer lze hrát stejně jako původní hru. Nastavení pro multiplayerovou hru je stejné jako ve Standard game a to včetně oněch 8 herních režimů. V době mého testování (r. 2009) bylo připojeno 209 hráčů, takže se hra i 9 let od vydání hraje opravdu hodně.


Ovládání:

Myš levá - volba.
Myš pravá - akce.


Cheaty:
Enter+
ROCK ON(quarry) - 1000 kamení
LUMBERJACK(WOODSTOCK) - 1000 dřeva
ROBIN HOOD(COINAGE) - 1000 zlata
CHEESE STEAK JIMMY'S - 1000 jídla
MARCO - odkryje mapu
POLO - odkryje stíny
AEGIS(STEROIDS) - rychlé stavení
I LOVE THE MONKEY HEAD - dostanu VDML
HOW DO YOU TURN THIS ON - dostanu auto COBRA
TORPEDO* - zničí oponenta č.*
TO SMITHEREENS - dostanu sabotéra
I R WINNER - vítězství
NATURAL WONDERS - ovládání přírody
RESIGN - okamžitá prohra
GAIA - zvířecí ovládání
WIMPYWIMPYWIMPY - zničení své říše
BLACK DEATH - zničení všech nepřátel
HOYOHOYO - kněží získají 900 bodů

Save ze skirmishe a mapy
Cheater
Age of Empires 2 HD Edition

Oficiální stránky
Výrobce Microsoft Studios
Datum vydání 2013
Hodnocení 7/10
Plná Steam
Recenze z Tiscali Games a Zing
Návod Není
Update Hra se updatuje sama přes Steam.
Čeština Download slovenštiny, nebo ve Steam Worshopu si můžete aktivovat češtinu zde. Slovenština se mi zdá kompletnější - je přeložena komplet i databáze národů.
Multiplayer Ano
Editor Ano
Kompatibilita s Windows XP OK Pokud se vám po spuštění hry zobrazí okno "Validating subscriptions" a nebude chtít zmizet, tak ho ukončete Ctrl + C.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK Pokud se vám po spuštění hry zobrazí okno "Validating subscriptions" a nebude chtít zmizet, tak ho ukončete Ctrl + C.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OK Pokud se vám po spuštění hry zobrazí okno "Validating subscriptions" a nebude chtít zmizet, tak ho ukončete Ctrl + C.


Recenze:
Reedice hry do HD grafiky. Obsahuje vše, co měla původní hra a to i včetně datadisku The Conquerors. Byly upraveny jen drobné věci - například byl zvýšen populační limit na 500.
Multiplayer:
Multiplayer se hraje pomocí Steamu, takže už nemusíte nic řešit.
Plusy:
Nová, uhlazenější grafika.
Mínusy:
Nic nového.

DLC:
The Forgotten:
Steam, 2013. Nové civilizace: Inkové, Indové, Italové, Maďaři a Slované. 7 nových kampaní: Alaric, Sforza, Bari, Dracula, El Dorado, Prithviraj a Battles of The Forgotten. Nové herní módy: Treaty a Capture the Relic. Přibyl i spectator mód, ale když jsem ho chtěl vyzkoušet, tak hra vždycky spadla. :/
The African Kingdoms: Steam, 2015. 4 nové civilizace: Berbeři, Mali, Etiopie a Portugalsko. 4 nové kampaně: Tariq ibn Ziyad, Sundjata, Francisco de Almeida a Yodit. Nové jednotky a technologie. Nový mód hry: Sudden Death. Vylepšená AI, 10 map, 8 reálných map, 5 náhodných map, 10 nových terénů, atd...
The Rise of the Rajas: Steam, 2016. 4 nové civilizace jihovýchodní Asie: Barmánci, Khmérové, Malajci a Vietnamci. Pro každý národ je taky jedna kampaň. Nové národy mají své unikátní jednotky a budovy. Všem (i původním) civilizacím přibyla nová jednotka válečného slona. Na mapách jsou nové prostředí džungle a mělčin. 5 nových náhodných map, 5 nových speciálních map a 5 reálných map. Nový spectator mode. Taky můžete spustit hru jen s AI a pozorovat hru, přičemž můžete zasahovat do hry prvnímu hráči. :)Ovládání:
Myš levá - volba.
Myš pravá - akce.Cheaty:
Stejné jako na dvojku.
Cheat table pro univerzální cheater Cheat Engine - i Forgotten.
Age of Empires: Definitive Edition

Oficiální stránky
Výrobce Forgotten Empires
Datum vydání Na MS Store: 2018
Na Steamu: 2019
Hodnocení (8)/10
Plná Steam.
Recenze Tiscali Games, Zing a Bonusweb.
Návod Není.
Update Hra se updatuje sama přes Steam.
Čeština Download (slovenština).
Multiplayer Ano
Editor Ne
Kompatibilita s Windows XP Ne
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) Ne
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OK (Pouze 64 bit)


 
 
 


Hru již mám k dispozici, ale ještě jsem ji nehrál - recenze není kompletní!
Recenze:

Nová remasterovaná edice prvního dílu legendární strategie, vydaná na počest 20. výročí vydání původní hry (1997). Především je remasterovaná grafika a to až na 4K UHD. Vylepšených věcí je ale víc. Třeba je možné zoomovat bojiště a podobně. Hra je včetně datadisku Rise of Rome. Hra vyšla nejprve pouze na Microsoft Store. MS naštěstí vyměkl a hra nakonec vyšla i na Steamu. :)
Plusy:
Skvělá grafika a doufejme i hratelnost. Návrat legendy.
Mínusy:
Dle recenzí je umělá inteligence jednotek stejně bídná, jako u originálu.Age of Empires 2: Definitive Edition

Oficiální stránky
Výrobce Forgotten Empires
Datum vydání 2019
Hodnocení (8)/10
Plná Steam.
Recenze Bonusweb, Tiscali Games, a Zing.
Návod Není.
Update Hra se updatuje sama přes Steam.
Čeština Ne.
Multiplayer Ano.
Editor Nevím.
Kompatibilita s Windows XP Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OK


 
 
 


Hru již mám k dispozici, ale ještě jsem ji nehrál - recenze není kompletní!
Recenze:
Po Definitivní Edici prvního dílu jedné z nejslavnějších strategických sérií následuje i díl druhý, který už bude hned k dostání i na Steamu a ne jen na MS Store, jako tomu bylo u dílu prvního. Samozřejmě první, čeho si všimnete je pěknější grafika (4k to jistí). Remasterován byl i soundtrack. Do hry bude i přidán přídavek "The Last Khans" se 3 novými kampaněmi a 4 novými civilizacemi. Původní datadisk The Conquerors bude samozřejmě také součástí hry. Hra vychází na počest 20ti letého výročí vydání původní hry.
Plusy:
Hezčí grafika a nové civilizace a kampaně.
Mínusy:
Nějak mi přijde zbytečné, vydávat tuhle edici, když už má dvojka svůj HD remaster z roku 2013.